Prijzen per regio Prijsevolutie Blog Financiering Gratis schatting

Huisprijzen in Opwijk: marktanalyse Vlaams-Brabant 2026

Opwijk is een forensengemeente ten noordwesten van Brussel die zich onderscheidt door de dorpskern met marktplein en de nabijheid van de A12. Met circa 14.000 inwoners biedt de gemeente een evenwichtige woonomgeving voor gezinnen. pendelaars en investeerders.

Gem. huisprijs
€340.500
Gem. prijs/m²
€2.430
Evolutie
+4,2%

Gemiddelde huisprijzen in Opwijk

Type woningGem. prijsPrijs/m²Evolutie
Huis€340.500€2.430/m²+4,2%
Appartement€234.000€2.721/m²+2,9%
Rijwoning€330.000€2.750/m²+-2,6%
Open bebouwing€396.500€2.646/m²+3,5%

Wat deze cijfers vertellen over de vastgoedmarkt in Opwijk

Qua huisprijzen staat Opwijk op plaats 43 van de 51 gemeenten in Vlaams-Brabant — bij de meest betaalbare gemeenten van de provincie.

Een huis in Opwijk is gemiddeld 17.3% goedkoper dan het provinciale gemiddelde van Vlaams-Brabant. Vergeleken met het Vlaams gemiddelde ligt Opwijk 6% lager.

Tussen 2020 en 2026 evolueerde de gemiddelde huisprijs van €302.500 naar €340.500, een verandering van +12.6%. De piek werd bereikt in 2025. De markt is momenteel licht afkoelend (-3.2% op jaarbasis).

Per vierkante meter zijn vrijstaande/halfopen huizen het scherpst geprijsd (€2.430/m²). De sterkste prijsstijging zien we bij gesloten en halfopen huizen (+4.2%).

Appartementen zijn per m² 12% duurder dan huizen — typisch voor kernen met schaarse bouwgrond.

Deze cijfers geven kopers én verkopers een houvast, maar de werkelijke waarde van een specifiek pand hangt af van ligging, bouwjaar, EPC-label en afwerking.

Leven in Opwijk: zo ziet de gemeente eruit

Opwijk ligt in het arrondissement Halle-Vilvoorde en telt 14.378 inwoners, verspreid over 19,7 km² — een dichtheid van 730 inwoners per km². Burgemeester is Inez De Coninck.

Opwijk ligt in de invloedssfeer van een nabijgelegen centrumstad — de woningmarkt wordt mee gestuurd door kopers die vanuit de stad de rand opzoeken voor meer ruimte en een tuin. Gezinnen vormen hier het gros van de vraag, wat de prijs voor halfopen en open bebouwing onder opwaartse druk zet. Vlotte bereikbaarheid via snelweg of openbaar vervoer weegt sterk door in de waardering.

Kort samengevat: Opwijk is een plaats en gemeente in de Belgische provincie Vlaams-Brabant.

Met plaats 43 van 51 in Vlaams-Brabant zit Opwijk in het betaalbaarste gemeenten van de provincie, 17.3% onder het provinciale gemiddelde, per vierkante meter bieden vrijstaande/halfopen huizen hier de beste prijs (€2.430/m²), de onderwijsdichtheid komt uit op 0.9 scholen per 1.000 inwoners, één supermarkt per ongeveer 2.876 inwoners, daarnaast sinds 2020 noteerde de gemiddelde huisprijs een evolutie van +12.6%.

Voorzieningen en dagelijks leven in Opwijk

Voor dagelijkse boodschappen staan er 5 supermarkten en 3 bankkantoren ingeschreven, op vlak van zorg noteren we 4 apotheken. qua openbaar vervoer zijn er 1 trein- of tramhalte en voor vrije tijd staan er 7 parken, 11 speeltuinen, 2 sportcentra ingeschreven, Opwijk telt 8 restaurants en 4 cafés. cultuur vindt men in 1 musea en 1 bibliotheken en op onderwijsvlak noteert Opwijk 13 scholen. Let wel: niet elk bedrijf of elke praktijk is in OpenStreetMap geregistreerd.

13Scholen
5Supermarkten
1Stations
4Apotheken
7Parken
11Speeltuinen
2Sportcentra
8Restaurants
4Cafés
1Musea
1Bibliotheken
3Bankkantoren
7Tankstations

Uw woning verkopen in Opwijk — zo werkt het

Van eerste schatting tot ondertekening: een transparant proces in 4 stappen.

  1. 1

    Schat uw woning

    Gratis waardebepaling op basis van actuele verkoopprijzen in Opwijk. Duurt 2 minuten.

  2. 2

    Contact binnen 24u

    Een vastgoedexpert uit uw regio neemt contact op om de schatting toe te lichten.

  3. 3

    Afspraak bij u thuis

    Gratis, vrijblijvend plaatsbezoek. U krijgt een onderbouwde vraagprijs en verkoopadvies.

  4. 4

    Verkoop begeleid

    De makelaar begeleidt van fotoshoot tot notariële akte — u beslist mee bij elke stap.

Prijsevolutie in Opwijk (2020 — 2026)

€303k
2020
€325k
2021
€322k
2022
€338k
2023
€329k
2024
€352k
2025
€341k
2026

Opwijk: woningmarkt en prijsevolutie

De vastgoedmarkt van Opwijk wordt gekenmerkt door een stabiele vraag en een beperkt aanbod dat de prijzen structureel ondersteunt. De gemeente telt circa 14.000 inwoners en ligt in de provincie Vlaams-Brabant. strategisch gepositioneerd ten opzichte van Londerzeel. Meise. Asse. Het transactievolume bedroeg 112 woningen in 2025. een stijging van 5% tegenover het voorgaande jaar. wat wijst op een markt met groeiende activiteit en toenemende interesse van kopers buiten de regio. Het woningbestand bestaat overwegend uit halfopen bebouwingen uit de jaren zeventig en tachtig. aangevuld met recentere verkavelingen in de dorpsrand en sporadische nieuwbouwprojecten die inspelen op de vraag naar energiezuinige woningen met EPC-label A. De gemiddelde perceelsoppervlakte bedraagt 300 tot 600 m². wat ruimere woonvormen toelaat dan in de centrumsteden — een factor die gezinnen met kinderen en thuiswerkers aantrekt. De bereikbaarheid is verzekerd via geen station. bus naar Dendermonde en Brussel. Het kadastraal inkomen ligt in lijn met het provinciale gemiddelde. wat de jaarlijkse onroerende voorheffing beheersbaar houdt en de totale woonkost drukt ten opzichte van de centrumsteden. De troef van Opwijk is de dorpskern met marktplein en de nabijheid van de A12. een element dat kopers uit de bredere regio aantrekt en dat in combinatie met de betaalbaarheid. de leefkwaliteit en de bereikbaarheid Opwijk tot een markt maakt die zowel eigenaars-bewoners als investeerders structureel bedient.

Prijsgeografie en woningtypes in Opwijk

De dorpskern van Opwijk concentreert het commerciële aanbod en de meest compacte woningtypes. Rijwoningen met twee tot drie slaapkamers worden er verhandeld voor €256.250 tot €306.250. Gerenoveerde panden met EPC-label C of beter noteren premies van 10-12% boven niet-gerenoveerde vergelijkbare woningen. De wandelafstand tot winkels. scholen en openbaar vervoer is de primaire waardedrijver in deze zone. De verkooptermijn bedraagt gemiddeld 55 dagen voor instapklare woningen en 80 dagen voor te renoveren panden — een verschil dat het belang van de energetische staat onderstreept.

De residentiële zones rond de kern bieden halfopen en open bebouwingen op percelen van 400 tot 800 m². De gemiddelde transactieprijs bedraagt €315.000 tot €365.000 voor een gezinswoning met drie slaapkamers. garage en tuin. Deze zone trekt voornamelijk doorstromers aan: gezinnen die vanuit een rijwoning of appartement opschalen naar meer woonoppervlakte en buitenruimte. De tuinen variëren van 150 tot 500 m². wat voldoende is voor een terras. speelzone en eventueel een tuinhuis — luxes die in de centrumsteden onbetaalbaar zijn geworden.

In de periferie en de aangrenzende deelgemeenten domineert de open bebouwing op ruimere kavels (600-1.200 m²). Transactieprijzen variëren van €376.500 tot €446.500. Het aanbod is beperkter en de rotatie trager — gemiddeld 95 dagen verkooptermijn — maar de waardestabiliteit is hoog. Woningen met ongehinderd landelijk zicht noteren premies van 8-12%. een effect dat in tijden van thuiswerk versterkt wordt.

Het appartementssegment is beperkter dan in de centrumsteden: appartementen met twee slaapkamers worden verhandeld voor €219.000 tot €254.000. Het aanbod concentreert zich langs de dorpskern en in recente nieuwbouwprojecten. Nieuwbouwappartementen met EPC-label A noteren een premie van 15-20% boven vergelijkbare bestaande appartementen. maar compenseren dit via lagere energiekosten van gemiddeld €800 per jaar.

Investeringspotentieel en huurmarkt

Opwijk biedt een bruto huurrendement van gemiddeld 3.9%. wat in lijn met het provinciale gemiddelde ligt. De huurvraag wordt gevoed door gezinnen die de koopmarkt afwachten. jonge werkenden die flexibiliteit verkiezen. en pendelaars die een tijdelijke woonoplossing zoeken in afwachting van een definitieve vestiging.

Een gezinswoning met drie slaapkamers die €325.000 kost. genereert een maandelijkse huur van circa €1.056. Na aftrek van onroerende voorheffing (circa €1.100/jaar). onderhoud (1% van de woningwaarde/jaar) en eventuele beheerkosten resteert een netto rendement van 2.7%. Bij appartementen ligt het bruto rendement doorgaans 0.4 procentpunt hoger door de lagere instapprijs en beperktere onderhoudskosten.

De waardegroei over de periode 2020-2026 bedroeg gemiddeld 3.2% per jaar. wat een totaalrendement (huur + waardestijging) van 5.9% oplevert — een aantrekkelijk cijfer voor vastgoedinvesteerders die langetermijnwaarde zoeken boven speculatief rendement. De beperkte nieuwbouwactiviteit en de afnemende beschikbaarheid van bouwgrond ondersteunen deze groeitrend op middellange termijn.

Let op de renovatieverplichting: circa 38% van het woningbestand in Opwijk draagt een EPC-label E of F. Bij aankoop van een investeringspand is een energetische renovatie binnen vijf jaar verplicht. De kosten bedragen gemiddeld €26.000 tot €48.750. maar de bijhorende waardestijging van €15.000 tot €25.000 en een huurverhoging van €80 tot €130 per maand maken de investering rendabel op een horizon van vijf tot zeven jaar. De Vlaamse renovatiepremie en de renteloze energielening bieden bijkomende financiële hefbomen.

Leefkwaliteit en toekomstperspectief

De leefkwaliteit in Opwijk wordt bepaald door de combinatie van ruimte, groen en voorzieningen die samen een complete woonomgeving vormen. De gemeente beschikt over basisscholen, sportinfrastructuur en lokale handelszaken die het dagelijkse leven ondersteunen zonder verplaatsingen naar de centrumstad. De nabijheid van Londerzeel, Meise, Asse biedt aanvullende voorzieningen voor secundair onderwijs, gespecialiseerde zorg en een uitgebreid winkelaanbod dat de eigen gemeente aanvult.

De groene troeven — de dorpskern met marktplein en de nabijheid van de A12 — vormen een concreet koopargument voor gezinnen die bewust kiezen voor woonkwaliteit boven stadsdynamiek. Het wandel- en fietsnetwerk sluit aan op het provinciale knooppuntennetwerk, wat recreatieve mogelijkheden biedt recht voor de deur. De luchtkwaliteit, de geluidsbelasting en de verkeersveiligheid scoren merkbaar beter dan in de centrumsteden, factoren die niet rechtstreeks in de transactieprijs verschijnen maar die de koopbeslissing van gezinnen met jonge kinderen meetbaar beïnvloeden.

Het toekomstperspectief is positief: de bevolkingsgroei van 2.6% over de laatste vijf jaar wijst op een toenemende aantrekkingskracht. De beperkte beschikbaarheid van bouwgrond — de meeste verkavelingen zijn volgebouwd en het ruimtelijk uitvoeringsplan beperkt verdere uitbreiding — creëert een structurele schaarste die de prijzen op middellange termijn ondersteunt. Het gemeentelijk ruimtelijk structuurplan voorziet beperkte verdichting in de dorpskern, wat het aanbod aan appartementen geleidelijk zal uitbreiden zonder het dorpse karakter aan te tasten.

De vergrijzingstendens biedt kansen: senioren die hun gezinswoning verkopen om naar een gelijkvloers appartement of een assistentiewoning te verhuizen, brengen kwalitatieve woningen op de markt die door jonge gezinnen worden opgekocht. Deze intergenerationele dynamiek houdt de markt actief en evenwichtig. De demografische verschuiving genereert bovendien vraag naar nieuwe woningtypes — compacte seniorenflats, kangoeroewoningen — die het aanbod diversifiëren en nieuwe investeringskansen creëren.

EPC en renovatieplicht in Opwijk

Circa 38% van de woningen in Opwijk draagt een EPC-label E of F. De halfopen bebouwingen uit de jaren zeventig en tachtig vormen het zwaartepunt van de renovatie-uitdaging. Gangbare ingrepen: spouwmuurisolatie (€6.000-€11.000), dakisolatie (€8.000-€15.000) en een condensatieketel of warmtepomp (€6.000-€16.000). Elke labelsprong genereert een meerwaarde van €9.000 tot €16.000 op de transactieprijs.

Bereken jouw renovatiebudget

Opwijk op de kaart

Ontdek de marktwaarde van uw woning in Opwijk

De perceelsgrootte, de ligging in de gemeente en het EPC-label bepalen de werkelijke waarde van uw woning in Opwijk. Ontvang een nauwkeurige schatting op basis van recente transacties in uw buurt.

Gratis schatting aanvragen
100% gratis & vrijblijvend Resultaat binnen 24 uur Door erkende experts

Huis verkopen in Opwijk — verplichte attesten + notariskosten

Bij de verkoop van een woning in Opwijk ben je wettelijk verplicht om een aantal attesten voor te leggen. Zorg dat je deze tijdig in orde brengt.

Attesten aanvragen via CertiLoket

Bekijk huisprijzen in andere steden

Veelgestelde vragen over huisprijzen in Opwijk

Wat is de gemiddelde huisprijs in Opwijk in 2026?

De gemiddelde huisprijs in Opwijk bedraagt €325.000 in 2026. ofwel circa €2.520 per vierkante meter. Opwijk is een forensengemeente ten noordwesten van Brussel in de provincie Vlaams-Brabant.

Welke wijken of buurten in Opwijk zijn het populairst?

De dorpskern rond het marktplein en de aangrenzende residentiële zones zijn het meest gewild. De omliggende deelgemeenten bieden ruimere percelen aan iets lagere prijzen.

Hoe evolueert de vastgoedmarkt in Opwijk?

Opwijk kent een prijsstijging van 3.2% in 2026. De groeiende interesse van kopers uit Londerzeel, Meise, Asse en de beperkte bouwgrond ondersteunen de prijstrend.

Is Opwijk een betaalbare optie in Vlaams-Brabant?

Met een gemiddelde van €325.000 ligt Opwijk rond het provinciale gemiddelde. De combinatie van de dorpskern met marktplein en de nabijheid van de A12 maakt het een aantrekkelijke optie voor gezinnen en starters.

Hoeveel inwoners telt Opwijk?

Opwijk telt ongeveer 14.378 inwoners, verspreid over 19,7 km². Dat komt neer op 730 inwoners per km². De gemeente valt onder het arrondissement Halle-Vilvoorde in de provincie Vlaams-Brabant.

Welke voorzieningen vind ik in Opwijk?

Binnen de gemeentegrenzen van Opwijk liggen volgens OpenStreetMap onder meer 13 scholen, 5 supermarkten, 1 trein- of tramhalte. Voor uitgebreider aanbod komen inwoners vaak ook in buurgemeenten terecht.

Waarom liggen de huisprijzen in Opwijk op dit niveau?

Opwijk ligt in de directe invloedssfeer van een centrumstad, waardoor kopers vanuit de stad de gemeente opzoeken voor meer ruimte en een tuin. Die extra vraag vanuit stedelijke kopers trekt het prijsniveau op — vooral voor halfopen en open bebouwing met goede bereikbaarheid naar de stad.