Koekelare is een landelijke gemeente in het Houtland die zich onderscheidt door het Käthe Kollwitz Museum en de betaalbare instapprijzen. Met circa 8.800 inwoners biedt de gemeente een evenwichtige woonomgeving voor gezinnen. pendelaars en investeerders.
| Type woning | Gem. prijs | Prijs/m² | Evolutie |
|---|---|---|---|
| Huis | €250.000 | €1.790/m² | +-4,2% |
| Appartement | €181.440 | €2.073/m² | +2,3% |
| Rijwoning | €239.500 | €2.000/m² | +2,2% |
| Open bebouwing | €307.440 | €2.016/m² | +2,9% |
Qua huisprijzen staat Koekelare op plaats 40 van de 44 gemeenten in West-Vlaanderen — bij de meest betaalbare gemeenten van de provincie.
Een huis in Koekelare is gemiddeld 18.9% goedkoper dan het provinciale gemiddelde van West-Vlaanderen. Vergeleken met het Vlaams gemiddelde ligt Koekelare 31% lager.
Tussen 2020 en 2026 evolueerde de gemiddelde huisprijs van €227.917 naar €250.000, een verandering van +9.7%. De piek werd bereikt in 2023. De markt is momenteel licht afkoelend (-4.6% op jaarbasis).
Per vierkante meter zijn vrijstaande/halfopen huizen het scherpst geprijsd (€1.790/m²). De sterkste prijsstijging zien we bij open bebouwing (+2.9%).
Appartementen zijn per m² 15.8% duurder dan huizen — typisch voor kernen met schaarse bouwgrond.
Deze cijfers geven kopers én verkopers een houvast, maar de werkelijke waarde van een specifiek pand hangt af van ligging, bouwjaar, EPC-label en afwerking.
Binnen het arrondissement Diksmuide ligt de gemeente Koekelare, goed voor 8.784 inwoners op 39,2 km². De bewonersdichtheid bedraagt 224 inwoners per km². Burgemeester is Patrick Lansens.
De woningmarkt van Koekelare is typisch landelijk: vrijstaande en halfopen woningen op ruime kavels overheersen. Ondanks lagere gemiddelden kan de prijsspreiding tussen gerenoveerde en te renoveren panden aanzienlijk zijn. EPC-scores en de staat van dak, gevelisolatie en stookinstallatie spelen hier extra zwaar door.
Kort samengevat: Koekelare is een plaats en gemeente in de Belgische provincie West-Vlaanderen.
Met plaats 40 van 44 in West-Vlaanderen zit Koekelare in het betaalbaarste gemeenten van de provincie, 18.9% onder het provinciale gemiddelde; per vierkante meter bieden vrijstaande/halfopen huizen hier de beste prijs (€1.790/m²); de onderwijsdichtheid komt uit op 0.68 scholen per 1.000 inwoners; één supermarkt per ongeveer 2.196 inwoners; sinds 2020 noteerde de gemiddelde huisprijs een evolutie van +9.7%.
Inwoners vinden binnen de gemeente 6 scholen; qua detailhandel en bank tellen we 4 supermarkten en 4 bankkantoren. Tot slot op vlak van zorg noteren we 4 apotheken, 3 dokterspraktijken en qua recreatie vinden we 8 parken, 2 speeltuinen, 3 sportcentra; Koekelare telt 10 restaurants en 4 cafés. Tot slot op cultureel vlak zijn er 3 musea en 1 bibliotheken. Deze cijfers zijn afgeleid uit OpenStreetMap en vormen een ondergrens.
Van eerste schatting tot ondertekening: een transparant proces in 4 stappen.
Gratis waardebepaling op basis van actuele verkoopprijzen in Koekelare. Duurt 2 minuten.
Een vastgoedexpert uit uw regio neemt contact op om de schatting toe te lichten.
Gratis, vrijblijvend plaatsbezoek. U krijgt een onderbouwde vraagprijs en verkoopadvies.
De makelaar begeleidt van fotoshoot tot notariële akte — u beslist mee bij elke stap.
De vastgoedmarkt van Koekelare wordt gekenmerkt door een stabiele vraag en een beperkt aanbod dat de prijzen structureel ondersteunt. De gemeente telt circa 8.800 inwoners en ligt in de provincie West-Vlaanderen. strategisch gepositioneerd ten opzichte van Diksmuide. Torhout. Gistel. Het transactievolume bedroeg 70 woningen in 2025. een stijging van 5% tegenover het voorgaande jaar. wat wijst op een markt met groeiende activiteit en toenemende interesse van kopers buiten de regio. Het woningbestand bestaat overwegend uit fermettes en traditionele rijwoningen. aangevuld met recentere verkavelingen in de dorpsrand en sporadische nieuwbouwprojecten die inspelen op de vraag naar energiezuinige woningen met EPC-label A. De gemiddelde perceelsoppervlakte bedraagt 300 tot 600 m². wat ruimere woonvormen toelaat dan in de centrumsteden — een factor die gezinnen met kinderen en thuiswerkers aantrekt. De bereikbaarheid is verzekerd via geen station. bus naar Torhout en Diksmuide. Het kadastraal inkomen ligt in lijn met het provinciale gemiddelde. wat de jaarlijkse onroerende voorheffing beheersbaar houdt en de totale woonkost drukt ten opzichte van de centrumsteden. De troef van Koekelare is het Käthe Kollwitz Museum en de betaalbare instapprijzen. een element dat kopers uit de bredere regio aantrekt en dat in combinatie met de betaalbaarheid. de leefkwaliteit en de bereikbaarheid Koekelare tot een markt maakt die zowel eigenaars-bewoners als investeerders structureel bedient.
De dorpskern van Koekelare concentreert het commerciële aanbod en de meest compacte woningtypes. Rijwoningen met twee tot drie slaapkamers worden er verhandeld voor €194.200 tot €244.200. Gerenoveerde panden met EPC-label C of beter noteren premies van 10-12% boven niet-gerenoveerde vergelijkbare woningen. De wandelafstand tot winkels. scholen en openbaar vervoer is de primaire waardedrijver in deze zone. De verkooptermijn bedraagt gemiddeld 55 dagen voor instapklare woningen en 80 dagen voor te renoveren panden — een verschil dat het belang van de energetische staat onderstreept.
De residentiële zones rond de kern bieden halfopen en open bebouwingen op percelen van 400 tot 800 m². De gemiddelde transactieprijs bedraagt €242.000 tot €292.000 voor een gezinswoning met drie slaapkamers. garage en tuin. Deze zone trekt voornamelijk doorstromers aan: gezinnen die vanuit een rijwoning of appartement opschalen naar meer woonoppervlakte en buitenruimte. De tuinen variëren van 150 tot 500 m². wat voldoende is voor een terras. speelzone en eventueel een tuinhuis — luxes die in de centrumsteden onbetaalbaar zijn geworden.
In de periferie en de aangrenzende deelgemeenten domineert de open bebouwing op ruimere kavels (600-1.200 m²). Transactieprijzen variëren van €287.440 tot €357.440. Het aanbod is beperkter en de rotatie trager — gemiddeld 95 dagen verkooptermijn — maar de waardestabiliteit is hoog. Woningen met ongehinderd landelijk zicht noteren premies van 8-12%. een effect dat in tijden van thuiswerk versterkt wordt.
Het appartementssegment is beperkter dan in de centrumsteden: appartementen met twee slaapkamers worden verhandeld voor €166.440 tot €201.440. Het aanbod concentreert zich langs de dorpskern en in recente nieuwbouwprojecten. Nieuwbouwappartementen met EPC-label A noteren een premie van 15-20% boven vergelijkbare bestaande appartementen. maar compenseren dit via lagere energiekosten van gemiddeld €800 per jaar.
Koekelare biedt een bruto huurrendement van gemiddeld 4.2%. wat in lijn met het provinciale gemiddelde ligt. De huurvraag wordt gevoed door gezinnen die de koopmarkt afwachten. jonge werkenden die flexibiliteit verkiezen. en pendelaars die een tijdelijke woonoplossing zoeken in afwachting van een definitieve vestiging.
Een gezinswoning met drie slaapkamers die €252.000 kost. genereert een maandelijkse huur van circa €882. Na aftrek van onroerende voorheffing (circa €1.100/jaar). onderhoud (1% van de woningwaarde/jaar) en eventuele beheerkosten resteert een netto rendement van 3.0%. Bij appartementen ligt het bruto rendement doorgaans 0.4 procentpunt hoger door de lagere instapprijs en beperktere onderhoudskosten.
De waardegroei over de periode 2020-2026 bedroeg gemiddeld 2.6% per jaar. wat een totaalrendement (huur + waardestijging) van 5.6% oplevert — een aantrekkelijk cijfer voor vastgoedinvesteerders die langetermijnwaarde zoeken boven speculatief rendement. De beperkte nieuwbouwactiviteit en de afnemende beschikbaarheid van bouwgrond ondersteunen deze groeitrend op middellange termijn.
Let op de renovatieverplichting: circa 45% van het woningbestand in Koekelare draagt een EPC-label E of F. Bij aankoop van een investeringspand is een energetische renovatie binnen vijf jaar verplicht. De kosten bedragen gemiddeld €20.160 tot €37.800. maar de bijhorende waardestijging van €15.000 tot €25.000 en een huurverhoging van €80 tot €130 per maand maken de investering rendabel op een horizon van vijf tot zeven jaar. De Vlaamse renovatiepremie en de renteloze energielening bieden bijkomende financiële hefbomen.
De leefkwaliteit in Koekelare wordt bepaald door de combinatie van ruimte, groen en voorzieningen die samen een complete woonomgeving vormen. De gemeente beschikt over basisscholen, sportinfrastructuur en lokale handelszaken die het dagelijkse leven ondersteunen zonder verplaatsingen naar de centrumstad. De nabijheid van Diksmuide, Torhout, Gistel biedt aanvullende voorzieningen voor secundair onderwijs, gespecialiseerde zorg en een uitgebreid winkelaanbod dat de eigen gemeente aanvult.
De groene troeven — het Käthe Kollwitz Museum en de betaalbare instapprijzen — vormen een concreet koopargument voor gezinnen die bewust kiezen voor woonkwaliteit boven stadsdynamiek. Het wandel- en fietsnetwerk sluit aan op het provinciale knooppuntennetwerk, wat recreatieve mogelijkheden biedt recht voor de deur. De luchtkwaliteit, de geluidsbelasting en de verkeersveiligheid scoren merkbaar beter dan in de centrumsteden, factoren die niet rechtstreeks in de transactieprijs verschijnen maar die de koopbeslissing van gezinnen met jonge kinderen meetbaar beïnvloeden.
Het toekomstperspectief is positief: de bevolkingsgroei van 2.1% over de laatste vijf jaar wijst op een toenemende aantrekkingskracht. De beperkte beschikbaarheid van bouwgrond — de meeste verkavelingen zijn volgebouwd en het ruimtelijk uitvoeringsplan beperkt verdere uitbreiding — creëert een structurele schaarste die de prijzen op middellange termijn ondersteunt. Het gemeentelijk ruimtelijk structuurplan voorziet beperkte verdichting in de dorpskern, wat het aanbod aan appartementen geleidelijk zal uitbreiden zonder het dorpse karakter aan te tasten.
De vergrijzingstendens biedt kansen: senioren die hun gezinswoning verkopen om naar een gelijkvloers appartement of een assistentiewoning te verhuizen, brengen kwalitatieve woningen op de markt die door jonge gezinnen worden opgekocht. Deze intergenerationele dynamiek houdt de markt actief en evenwichtig. De demografische verschuiving genereert bovendien vraag naar nieuwe woningtypes — compacte seniorenflats, kangoeroewoningen — die het aanbod diversifiëren en nieuwe investeringskansen creëren.
Circa 45% van de woningen in Koekelare draagt een EPC-label E of F. De fermettes en traditionele rijwoningen vormen het zwaartepunt van de renovatie-uitdaging. Gangbare ingrepen: spouwmuurisolatie (€6.000-€11.000), dakisolatie (€8.000-€15.000) en een condensatieketel of warmtepomp (€6.000-€16.000). Elke labelsprong genereert een meerwaarde van €9.000 tot €16.000 op de transactieprijs.
Bereken jouw renovatiebudgetDe perceelsgrootte, de ligging in de gemeente en het EPC-label bepalen de werkelijke waarde van uw woning in Koekelare. Ontvang een nauwkeurige schatting op basis van recente transacties in uw buurt.
Gratis schatting aanvragenBij de verkoop van een woning in Koekelare ben je wettelijk verplicht om een aantal attesten voor te leggen. Zorg dat je deze tijdig in orde brengt.
De gemiddelde huisprijs in Koekelare bedraagt €252.000 in 2026. ofwel circa €1.920 per vierkante meter. Koekelare is een landelijke gemeente in het Houtland in de provincie West-Vlaanderen.
De dorpskern rond het marktplein en de aangrenzende residentiële zones zijn het meest gewild. De omliggende deelgemeenten bieden ruimere percelen aan iets lagere prijzen.
Koekelare kent een prijsstijging van 2.6% in 2026. De groeiende interesse van kopers uit Diksmuide, Torhout, Gistel en de beperkte bouwgrond ondersteunen de prijstrend.
Met een gemiddelde van €252.000 ligt Koekelare onder het provinciale gemiddelde. De combinatie van het Käthe Kollwitz Museum en de betaalbare instapprijzen maakt het een aantrekkelijke optie voor gezinnen en starters.
Koekelare telt ongeveer 8.784 inwoners, verspreid over 39,2 km². Dat komt neer op 224 inwoners per km². De gemeente valt onder het arrondissement Diksmuide in de provincie West-Vlaanderen.
Binnen de gemeentegrenzen van Koekelare liggen volgens OpenStreetMap onder meer 6 scholen, 4 supermarkten. Voor uitgebreider aanbod komen inwoners vaak ook in buurgemeenten terecht.
In Koekelare vind je overwegend open en halfopen bebouwing op ruime percelen. Kijk goed naar het EPC-label (sinds 2023 renovatieverplichting bij labels E/F), de staat van dak en elektriciteit, en vraag zeker een asbestattest voor woningen van vóór 2001. De prijsvork tussen een gerenoveerd en een te renoveren pand is in landelijke gemeenten typisch groter dan in stedelijke kernen.